lnformacije o planinarskom putu.
Težina: teško
Duljina: 12.8 km
Vrijeme: 4 h - 12 h
Uspon: 830 m
Put broj 6
Parkirajte u Rastočinama, u Podkilavcu, kao polazišnoj točki prema Planinarskom domu Hahlić. Do mostića je postavljena velika info-tabla sa putevima i s potrebnim vremenima planinarenja. Skeniranjem QR koda preuzmite GPX trag određenog puta. Odabrali ste put ZALA. Planinarski put prolazite na vlastitu odgovornost. U nastavku slijede upute.
Novi planinarski put Zala započinje u Rastočinama, gdje se kod informativne table kreće prema koritu potoka Zala. Na početku puta informativne table ostaju s desne strane, a ulaskom u korito skreće se lijevo u kanjon Zale. Put brzo vodi do starog kamenog mostića, a nakon njega nastavlja kroz kanjon koji postaje sve dublji i spektakularniji. U kanjonu se nalaze tri vodopada, od kojih su dva visoka gotovo 20 metara. Dijelovi kanjona uz vodopade osigurani su klinovima i sajlama, što čini uspon vrlo zahtjevnim i opasnim. Preporuča se korištenje penjačkog pojasa, kompleta za samoosiguranje i kacige.
Dvadesetak metara prije prvog vodopada, desno se odvaja lakši put koji zaobilazi vodopade. Ovaj put se strmo uspinje iz kanjona, a nakon kratkog uspona dolazi se do položene staze kojom se nastavlja lijevo i dolazi do drugog vodopada za oko pet minuta. Na polovici obilaznog puta postoji odvojak kojim se može ponovno spustiti u kanjon između prvog i drugog vodopada. Nakon otprilike dva km hoda kroz kanjon, staza izlazi na visoravan Sijevice.
Na visoravni Sijevice prelazi se makadamska cesta i nastavlja kolnim putem prema Podvršini (Margaretini dvori) i Rujevinama. Put prolazi mimo ovih lokacija i počinje se postupno uspinjati ka Vršini kroz šumu jasena i graba. Nakon 40 minuta hoda izlazi se na Požarine, travnatu zaravan s prekrasnim pogledom na Obruč i Ćuninu glavu.
Staza nastavlja nizbrdo kroz livadu i ubrzo dolazi do ceste. Slijedi lagani uspon po šumskoj makadamskoj cesti prema pod Jašu, a nakon 10 minuta hoda počinje strmi uspon kroz rijetku šumu. Nakon 15 minuta ovog strmog uspona stiže se do kalića Podjašun, koji ostaje s desne strane. Malo dalje od kalića dolazi se do križanja s planinarskim putem Korenika – Podplanina.
Na ovom križanju postoje dvije varijante nastavka puta:
Desno prema planinarskom domu Hahlić: Skretanjem desno nastavlja se planinarskim putem „KORENIKA – PODPLANINA“ (oznake 309) do sedla, odakle se produžuje prema domu Hahlić. Putokazi olakšavaju orijentaciju na ovoj dionici.
Ravno preko vrha Obruč prema domu Hahlić: Nastavlja se lošijom šumskom cestom kroz rijetku šumu. Uskoro počinje strmi uspon kroz bukovu šumu prema predjelu Padeže, gdje se dolazi do križanja s planinarskim putem „STUDENA – OBRUČ“ (oznake 308). Tu se napušta cesta i skreće desno na planinarsku stazu koja postaje sve strmija, vodi kroz šumske vlake i gušću bukovu šumu. Nakon prijevoja i križanja s planinarskim putem Trstenik-Obruč, skreće se desno i slijedi grebenski uspon kroz klekovinu bora prema vrhu Obruča. Od vrha, staza vodi dalje po grebenu, prelazeći još dva niža vrha, a nakon sat vremena dolazi se na travnato sedlo s prekrasnim pogledom na Kvarner. Od sedla se nastavlja kroz klekovinu bora i rijetku bukovu šumu, a nakon 10 minuta hoda dolazi se do planinarskog doma Hahlić.
Ukupno trajanje i duljina puta: Vrijeme uspona od Rastočina kroz kanjon Zale do planinarskog doma Hahlić iznosi između 4:30 i 7:30 sati, ovisno o odabranoj varijanti puta, s ukupnom duljinom od 9,5 do 12,8 km.
Duljina puta od Rastočina do križanja kod kalića Podjašun: 7,1 km ili oko 3 sata hoda.
Od križanja do planinarskog doma Hahlić putem PP 309: 2,4 km (ukupno 9,5 km, oko 4:30 sata hoda, s 810 metara uspona).
Od križanja preko vrha Obruč do doma Hahlić: 5,7 km (ukupno 12,8 km, oko 7:30 sati hoda, s 1100 metara uspona).
Ovaj planinarski put nudi raznolike i izazovne dionice kroz kanjon, šumu i planinske grebene, s nevjerojatnim pogledima i prirodnim ljepotama na svakom koraku.
💧🥾 Prije puta provjerite imate li kod sebe dovoljno tekućine te je li vam mobitel napunjen. Također, dobro se obucite i koristite adekvatnu planinarsku odjeću i obuću kako bi se u prirodi osjećali ugodno i sigurno.
Obavezna oprema za planinarsku stazu 2K
Za siguran prolazak planinarske obilaznice „2K – OBRUČEVA DVA KANJONA“ planinari moraju biti opremljeni odgovarajućom opremom zbog zahtjevnosti terena. Obavezna je upotreba Ferrata seta posebno na težim dionicama staze, kao i alpinistička oprema koja je nužna za savladavanje zahtjevnijih dijelova, poput 18-metarske stijene u kanjonu Zale. Kaciga je neizostavna zbog potencijalnih odrona kamenja koje može izazvati divljač. Osim specijalizirane opreme, potrebno je nositi čvrstu planinarsku obuću prilagođenu skliskim i zahtjevnim terenima te zaštitnu odjeću prikladnu za razne vremenske uvjete. Planinari trebaju imati i dovoljne zalihe vode i hrane za višesatne pohode, kao i osnovni set prve pomoći za eventualne hitne situacije.
Ispred planinarskog doma na maloj zaravni nalaze se tri male lokve. Područje Hahlića dobilo je ime po tim lokvama koja su se izvorno zvala „Kalići“, ali zbog iskvarenog govora postala su „Hahlići“
Planinarski dom je smješten u borovoj šumi između vrhova Dnića (1194 m) i Ćunine glave (1157 m) na nadmorskoj visini od 1097 m. Odmorite se i okrijepite u Planinarskom domu Hahlić.
Preporučujemo da posjetite naše Jelenje i znamenitosti te proučite kompletnu turističku ponudu.